Často kladené otázky

 • Oplatí sa mi refinancovať hypotéku či spotrebný úver?

  Pokiaľ sa vám za posledné roky zlepšila bonita, prípadne úrokové sadzby na trhu klesajú, tak áno. Nechajte si urobiť prepočet a kontaktujte vášho finančného poradcu či sprostredkovateľa.

 • Pri kúpe nehnuteľnosti som okrem hypotéky využil/a a spotrebný úver, resp. úver zo stavebnej sporiteľne. Splátky sú vysoké. Dá sa s tým niečo urobiť?

  Hypotéky sú poskytované štandardne do 80% z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti. Tu môžete profitovať z rastu ich cien.

  Zistite či nárast vašej hodnoty umožní spojenie hypotekárneho a iného úveru.

 • Splácate veľa spotrebných úverov, máte nehnuteľnosť a bojíte sa hypotéky z dôvodu rizika prepadnutia nehnuteľnosti v prípade vašej insolventnosti?

  Spotrebný úver má štandardne násobne vyšší úrok a maximálnu dobu splatnosti 8 rokov.

  Hypotéka 30 rokov.

  Spotrebné úvery vo výške 50 000,- €, úroku 8% a maximálnou dobou splatnosti 8 rokov majú splátku 706,- €/ mesiac.

  Rovnako vysoká hypotéka s úrokom 2% a splatnosťou na 30 rokov má splátku 184,- €/ mesiac.

  V prípade nesplácania spotrebných úverov a následnej exekúcie vám banka tak či tak môže siahnuť aj na nehnuteľnosť.

  Riziko neschopnosti splácať svoje úvery je ale násobne vyššie pri splátke 706,- €/ mesiac ako pri splátke 184,- €/ mesiac.

  Ušetrené peniaze môžete použiť na tvorbu finančnej rezervy, investovanie či už na svoje bežné náklady, alebo pre radosť.

 • Môžem dlhodobo sporiť alebo investovať a neplatiť zo zisku daň?

  Štandardne všetky zisky podliehajú dani zo zisku. To platí pre všetky bankové vkladové produkty či klasické podielové fondy.

  V Zákone č. 595/2003  Z.z. o daní z príjmov, § 8 ods. 1 písm. e) ale existuje výnimka o ktorej sa viac dočítate v tomto článku.

 • Mám v banke peniaze, ktoré najbližšie 3 roky nebudem potrebovať. Oplatí sa ich investovať?

  Áno. Investičný horizont 3 roky síce neumožní bezpečne investovať do akcií, no niektoré realitné fondy áno. Svoje peniaze viete zhodnotiť o približne 3-4% ročne.

 • Narodilo sa mi dieťa, chcem mu pripraviť balík peňazí na štúdium alebo štart do života. Ako?

  Časy vkladných knižiek sú už za nami a nepriateľom dlhodobého sporenia je inflácia. Ak má mať daný balík hodnotu aj v čase keď bude vaše dieťa na prahu dospelosti, peniaze musia byť investované. Využite možnosť konzultácie a poraďte sa o možnostiach pravidelného investovanie do ETF fondov.

 • Aký fond si mám vybrať v 2. pilieri?

  Pokiaľ je váš vek do 45 rokov, tak si vždy nastavte indexový fond v pomere 100%.

  Čo ak vaša SDS neponúka indexový fond? Odporúčam prestup do inej SDS, ktorá takýto fond ponúka. Po roku je prestup možný bez poplatku.

 • Mám si zriadiť 3. pilier, ak mi zamestnávateľ nič neprispieva?

  Nie, neodporúčam to. Ku svojim peniazom sa dostanete podľa aktuálnej legislatívy len raz za 10 rokov. Navyše sa táto legislatíva môže meniť. Existujú lepšie možnosti na investovanie vlastných peňazí.

 • Ako si mám nastaviť výšku svojho príspevku do 3. piliera a koľko mi má prispievať zamestnávateľ?

  1. Opýtajte sa vášho zamestnávateľa či je ochotný prispievať vám na 3. pilier (môže a nemusí).
  2. Spýtajte sa ho na jeho maximálny možný príspevok (napr. 40,- € alebo 1% z hrubej mzdy a podobne).
  3. Opýtajte sa ho, aký minimálny musí byť váš príspevok, aby ste dostali ten jeho maximálny.


  Toto je optimálne nastavenie 3. piliera a využitie príspevku zamestnávateľa na maximum.

 • Prispieva mi do 3. piliera aj štát?

  Štát ponúka tzv. daňovú úľavu. Tá je vo výške 19% z vašich vkladov (maximálne do 180€ ročne). Maximálna výška daňovej úľavy je teda 34,20€/rok.

  Tú dosiahnete pri mesačnom vklade vašich príspevkov vo výške 15€. Vyššiu sumu vlastného príspevku by som odporučil len v prípade, ak vám zamestnávateľ poskytne vysoký mesačný príspevok a podmieni to vašim vyšším vkladom.

 • Potrebujem vôbec životné poistenie?

  Táto otázka je veľmi individuálna. Medzi skupinu ľudí, ktorej kvalitne nastavené rizikové životné poistenie odporúčam patria:

  • Živitelia rodín, ktorí nemajú vytvorený dostatočný finančný majetok na zabezpečenie detí či partnera;
  • rodiny, ktoré majú hypotéku či iné záväzky a v prípade neočakávaných zdravotných udalosti nemajú pokryté z vlastných zdrojov tzv. VEĽKÉ RIZIKÁ;
  • ľudí, ktorí síce majetok majú, ale v prípade zdravotných komplikácií nechcú majetok predávať.

 • Prečo tvrdíte, že nemám cez životnú poistku aj sporiť? Veď ak sa mi nič nestane, tak pri ukončení zmluvy dostanem nejaké peniaze.

  Sporenie/ investovanie cez poistku je jeden z najhorších možných spôsobov ako zhodnotiť svoje peniaze. Klasické kolektívne investovanie spadá pod relatívne prísnu legislatívu, ktorá mimo iného stropuje aj poplatky. Keďže poisťovne nespadajú pod túto legislatívu, nemajú obmedzenú ani výšku poplatkov. Tie často dosahujú 15-40% vašich vkladov. Pre porovnanie, vstupný/ výstupný poplatok pri investovaní je zastropovaný na 5%.

  Investovanie cez poistku je drahé, neprehľadné a nevýhodné. V prípade záujmu vám rád prepočítam nákladovosť vašej konkrétnej zmluvy a ukážem výrazne lacnejšiu a flexibilnejšiu alternatívu.

 • Aké pripoistenia dávajú zmysel?

  Poisťovne ponúkajú desiatky rôznych pripoistení. Odporúčam kryť tzv. VEĽKÉ RIZIKÁ:

  • Pripoistenie v prípade smrti;
  • pripoistenie v prípade invalidity (aj čiastočnej);
  • pripoistenie v prípade kritického ochorenia;
  • pripoistenie v prípade trvalého následku úrazu;
  • pripoistenie v prípade dlhodobej práceneschopnosti.

  Zmysel je jednoduchý. Spomínané riziká by s najväčšou pravdepodobnosťou mali vplyv na osobné či rodinné financie. Naopak, dvojtýždňové liečenie drobného úrazu je síce nepríjemné, no nemá fatálny vplyv na ekonomiku domácnosti a kvalitu života.

 • Môžem životné poistenie v čase meniť a upravovať?

  Áno. Tak ako sa bude meniť vaša životná situácia, vieme upravovať aj nastavenie vášho rizikového životného poistenia.

  Zobrali ste si hypotéku na nehnuteľnosť? Narodilo sa vám dieťa? Zmenili ste zamestnanie za menej či viac rizikové? Krytie vieme kedykoľvek upraviť podľa potreby.

 • Platím poistku na byt či auto a poisťovňa mi zvýšila cenu. Musím ju akceptovať?

  Porovnajte si alebo si nechajte porovnať vaše aktuálne poistenie. Často sa stane, že sa dostaneme ku nižšej cene.

  Dbajte ale na to, že výpoveď aktuálnej poistky musí byť poisťovni doručená minimálne 6 týždňov pred výročným dňom danej zmluvy. Ustriehnite si teda termín prípadnej výpovede zmluvy.

 • Nechcem platiť drahé havarijné poistenie, no PZP mi nepokryje škody na mojom aute, existuje iná možnosť?

  Áno. V dnešných časoch už poisťovne ku PZP vedia ponúknuť pripoistenia v prípade živlu, stretu so zverou, právnej asistencie, poškodeného čelného skla a podobne. Nechajte si vypracovať ponuky a porovnanie.

 • Ceny nehnuteľnosti v posledných rokoch extrémne vzrástli. Čo znamená riziko podpoistenia?

  Ak má vaša nehnuteľnosť hodnotu 200 000,- €, no poistená je len na 100 000,- € znamená to podpoistenie 50%. V niektorých prípadoch by poisťovňa v prípade totálnej škody vyplatila len 50% poistnej sumy a teda 50 000,- €. Nechajte si prehodnotiť nastavenie vašej poistky a zamedzte tomuto riziku.

 • V čom mi konkrétne viete byť nápomocný?

  Mojou snahou bude uľahčiť vám celý proces kúpy do maximálnej možnej miery. Pripravím pre vás porovnanie bánk, zabezpečím prípravu a podanie žiadosti. Zároveň môžem komunikovať na pozadí s realitkou a opäť vám ušetriť čas pri kompletizácii podkladov pre banku. Po podpise hypotéky za vás môžem podať záložné zmluvy na katastri a zabezpečiť porovnanie a spustenie poistenia danej nehnuteľnosti. To bude jedna z podmienok banky pre načerpanie úveru.

 • Argumentuje banka vysoký úrok tým, že ste nemali v minulosti žiadny úverový produkt?

  Pre banku to znamená vyššie riziko a áno, pravdepodobne dostanete vyšší úrok.

  Požiadajte banku o spustenie debetu na bežnom účte (možnosť ísť do mínusu). Daný debet nemusíte vôbec využiť. Počkajte mesiac, kým sa aktualizuje úverový register a už v ňom budete mať vytvorený pozitívny zápis. Vo finále budete predstavovať pre banku nižšie riziko, a tým pádom sa viete dostať ku lepším úrokovým sadzbám.

 • Podmieňuje banka nižší úrok tým, že si cez ňu máte zriadiť životné poistenie, ale to už máte zriadené mimo banky?

  Opýtajte sa či je možné po 3-6 mesiacoch dané životné poistenie vypovedať a úroková sadzba vám ostane rovnaká. V mnohých prípadoch je to možné.

 • Máte príjem z podnikania a vaša banka vám nevie poskytnúť dostatočnú hypotéku?

  Oslovte kvalitného finančného poradcu. Niektoré banky nevedia akceptovať príjem z podnikania. Niektoré vedia akceptovať viac ako 50% z vašich tržieb (deleno 12) ako váš mesačný príjem. Rozdiely vedia byť obrovské.

 • Pomôže môjmu ratingu v banke vysokoškolský titul aj v prípade, ak ho nemám zapísaný v občianskom preukaze?

  Áno. To, že titul nie je zapísaný v OP ale človek zistí väčšinou v čase, keď už potrebuje čím skôr podať žiadosť o úver.

  Keďže samotný zápis do OP môže byť zdĺhavý a údaje z vášho OP sú už v realitke či banke, existuje iná možnosť. Doložte banke váš vysokoškolský diplom a tá ho akceptuje. Získate tým lepší rating a teda aj podmienky úveru.

 • Aký je rozdiel medzi pojmami finančný poradca a finančný sprostredkovateľ?

  V Zákone 186/2009 o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve je hlavný rozdiel medzi týmito dvoma pojmami v spôsobe vyplácania agenta.

  Finančný sprostredkovateľ dostáva províziu od konkrétnej finančnej inštitúcie za sprostredkovaný finančný produkt. Finančný poradca je platený priamo klientom za čas strávený s klientom. Ten nesprostredkuje zmluvu, len odporučí klientom, ktorú zmluvu majú s akou inštitúciou využiť.

  Aktuálne je na Slovensku cez 20.000 finančných sprostredkovateľov a približne 10 finančných poradcov.

  Pojem finančný poradca ale u bežnej populácie zľudovel a máloktorý klient hľadá tieto služby pod slovami finančný sprostredkovateľ.

 • Ako je možné, že sa túto službu sprostredkovateľovi nič neplatím?

  Ako bolo spomenuté v otázke vyššie – províziu sprostredkovateľovi vypláca konkrétna finančná inštitúcia. Tá získa klienta bez nutnosti vynaložiť náklady na internú obchodnú sieť, reklamu, pobočky a podobne. Takto ušetrené peniaze vypláca finančnému sprostredkovateľovi.

 • Budem mať finančný produkt alebo finančnú službu drahšiu, ak ju využijem cez finančného sprostredkovateľa?

  Nie, často sa deje práve opak. V prípade, ak je poradca pod záštitou veľkej spoločnosti, ktorá prináša finančným inštitúciám veľké objemy klientov (peňazí), tak cez naše kontakty vieme často produkt sprostredkovať so zaujímavou zľavou, pri úveroch vybaviť výnimku na nižšiu úrokovú sadzbu alebo zníženie iných poplatkov.

 • Aké provízie sú vyplácané sprostredkovateľom?

  Výška provízie závisí od viacerých faktorov a v závislosti od typu finančného produktu. Pri úveroch sa provízie pohybujú od 0,5% do 1,2% z objemu hypotéky. Pri investíciách závisí od výšky vstupného poplatku. Pri životnom poistení sa provízia pohybuje medzi 50-125% ročnej platby. Pri neživotnom poistení a dôchodkových pilieroch sú to rádovo desiatky EUR.

 • Ako si vybrať kvalitného finančného sprostredkovateľa a kde mám istotu, že dostanem vhodný produkt a poradcovi nepôjde len o jeho províziu?

  To je samozrejme veľmi dôležitá a častá otázka. Preverte si svojho poradcu cez internet, zistite či má všetky požadované licencie v NBS, či na daného človeka nájdete referencie spokojných klientov. Často ale stačí jedno osobné stretnutie a niekedy aj samotný pocit z človeka napovie veľa o jeho úmysloch a charaktere.

  Ďalšou pomôckou môže byť či daný človek vykonáva aj iné aktivity, ktoré nemá primárne zaplatené. Môže ísť napríklad o publikovanie odborných článkov, výstupy v médiách, organizovanie verejných diskusií na tému financií a podobne. Preverte si tak isto spoločnosť pod ktorou daný finančný poradca/ sprostredkovateľ pracuje.

 • Čo ak po konzultácii nevyužijem žiadny produkt? Budem za túto konzultáciu platiť?

  Nebudete. Pokiaľ ste z konzultácie mali dobrý pocit a v budúcnosti budete mať akúkoľvek otázku, môžete sa na mňa kedykoľvek obrátiť.