Pri investovaní na dôchodok hrá dôležitú rolu nielen výška vkladov, ale aj čas. Zorientujeme vás a vhodne nastavíme druhý, prípadne tretí dôchodkový pilier a individuálne investície do fondov.

 • Aký fond si mám vybrať v 2. pilieri?

  Pokiaľ je váš vek do 45 rokov, tak si vždy nastavte indexový fond v pomere 100%.

  Čo ak vaša SDS neponúka indexový fond? Odporúčam prestup do inej SDS, ktorá takýto fond ponúka. Po roku je prestup možný bez poplatku.

 • Mám si zriadiť 3. pilier, ak mi zamestnávateľ nič neprispieva?

  Nie, neodporúčam to. Ku svojim peniazom sa dostanete podľa aktuálnej legislatívy len raz za 10 rokov. Navyše sa táto legislatíva môže meniť. Existujú lepšie možnosti na investovanie vlastných peňazí.

 • Ako si mám nastaviť výšku svojho príspevku do 3. piliera a koľko mi má prispievať zamestnávateľ?

  1. Opýtajte sa vášho zamestnávateľa či je ochotný prispievať vám na 3. pilier (môže a nemusí).
  2. Spýtajte sa ho na jeho maximálny možný príspevok (napr. 40,- € alebo 1% z hrubej mzdy a podobne).
  3. Opýtajte sa ho, aký minimálny musí byť váš príspevok, aby ste dostali ten jeho maximálny.


  Toto je optimálne nastavenie 3. piliera a využitie príspevku zamestnávateľa na maximum.

Aký budeme mať dôchodok?

Veľa ľudí si myslí, že štát sa o nich postará a budú mať dostatočne vysoký dôchodok alebo naopak sa dôchodku vôbec nedožijú. Avšak štát sa o nás nepostará a nebudeme mať vysoký dôchodok. Väčšina z nás sa dôchodkového veku dožije.

dôchodok

V súčasnosti je miera náhrady dôchodku z hrubej mzdy 43%. Tento podiel sa neustále znižuje. Z hrubého platu 1000,- € mesačne tak dostanete 430,- €.

Priemerná dĺžka života sa predlžuje každých 10 rokov o približne 2 roky. Slovenská populácia starne a keď na väčší počet penzistov nebude dostatok aktívne pracujúcich, ktorí sa skladajú na dôchodok starším, nastane problém v priebežnom systéme dôchodkového sporenia. Spoliehať sa na podporu od štátu nie je ideálne. Na trhu však existuje niekoľko možností, ako sa môžete pripraviť na dôstojnú jeseň života.

Vyťažte maximum z dostupných možností

Správne nastavenie všetkých pilierov a vlastné investície sú kľúčové k úspešnému zabezpečeniu dôchodku a udržaniu životného štandardu.

 • 2. pilier (DSS) a správny výber dôchodkového fondu.
 • 3. pilier (DDS) a optimálne nastavenie, kedy získate maximálnu sumu od zamestnávateľa s vašim minimálnym vkladom a daňovú úľavu.
 • Súkromný dôchodkový účet – pravidelné investovanie z vlastných zdrojov.

Pri všetkých týchto produktoch hrá veľmi dôležitú úlohu čas. Podmienkou na založenie 2. piliera je vek pod 35 rokov. Tretí pilier je výhodný iba vtedy, ak nám do tohto piliera prispieva zamestnávateľ formou firemného benefitu. Aj keď sa rozhodnete pravidelne investovať na dôchodok z vlastných zdrojov, pozrite sa, čo dokáže s vašimi peniazmi čas:

dôchodok - investovanie
dôchodok - ideálna príprava

Stretnime sa osobne alebo online a pomôžeme vám pripraviť bezplatnú finančnú analýzu.

Chcem sa stretnúť

Chcem sa stretnúť

Získajte viac informácií. Stačí nám len zopár údajov.
Kliknutím na tlačidlo "Odoslať" súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naši partneri na dôchodok